<iframe width="650" height="34" marginwidth="0" marginheight="0" frameborder="0" hspace="0" vspace="0" scrolling="no" bordercolor="#000000" name="TextBanner.czAdvertisement" src="http://textbanner.cz/reklama.php?id_s=2589&banner_rozmer=650x34"> </iframe>

Elektrická kytara

7. března 2010 v 9:43

naše kytary.....

Nejdříve se používaly zesilovače na akustických kytarách, potom se vynalezly kytary elektrické. První elektrickou kytarou byla pánvička od firmy Rickenbacker (viz. obrázek vpravo). Vzhledově se jednotlivé elektrické kytary velice liší, ale většina má plný korpus.

Nejoblíbenější kytary

Gibson Les Paul a Fender Stratocaster

Co je ke hraní na elektrickou kytaru potřeba

  • elektrická kytara
  • kombo (stack)
  • efektové pedály (krabičky)
  • kompresor (wah pedal)

Z čeho se skládá

  • masivní korpus - ovládání hlasitosti, tónová korekce, snímač, výstup pro elektrický kabel, struník, kobylka, přepínač snímačů
  • krk - hmatník, pražcový drát, táhlo, kryt táhla, hlavice, sedlový pražec, trn, ladicí mechanismus.
(obrázek vlevo - Fender Stratocaster)

KOMBO (STACK)


Kombo má v sobě zesilovač a reproduktor. Bez něho nemůžeš na el. kytaru hrát. Slouží k cvičení a na koncertech si ho kytaristé otáčejí k sobě, aby se slyšeli a nerušili přitom zvukaře. Bývá opatřen uchem k přenášení. Stack se od komba liší tím, že je výkonnější a má zesilovač od reproduktoru oddělen.(obrázek vlevo - stack)

Efektové pedály (krabičky)


Krabičky se zapojují mezi kytaru a výstupní zařízení (kombo nebo stack). Čistý zvuk kytary vycházející ze zesilovače se po sešlápnutí vypínače zkreslí, nebo upraví čistými efekty. Křaplavý zvuk punkových či ostrý zvonivý zvuk metalových kytar mají na svědomí drivy (boostery). Krabičky s čistými efekty tón nedeformují, ale čistí, protahují, dodávají mu echo či upravují jeho frekvenci. Krabiček můžete zapojit i několik za sebou a jejich efekty se pak sčítají. Před efektové pedály či úplně za ně se zapojuje kompresor, který slouží k zesílení tónu. Všechny krabičky můžete mít přehledně složené v speciálním kufříku. (viz. obrázek vpravo - krabička)

Snímače

Snímače přeměňují akustické vlny v elektrický signál, který se ve vstupním zařízení (kombu) zesiluje a přěměňuje zpět v akustické vlny. Kytary Fender a jejich imitace mají snímače typu "single coil", které jsou tvořeny šesti permanentními magnety obtočenými cívkou. Tento typ snímačů dává kytaře ostrý kovový zvuk. Kytary značky Gibson a jejich imitace mají naproti tomu snímače typu "humbucking". Ty jsou tvořeny dvěma cívkami, které mají společné jádro z permanentního magnetu. Navíc lze snímače jednotlivých strun samostatně dolaďovat. System humbucking zvuk kytary změkčuje.

Multiefekt


Multiefekt má stejnou funkci jako série samostatných krabiček. Jeho výhodou je, že se snadněji přepravuje a při hraní nemusíte překračovat kabely, kterými jsou krabičky pospojovány. Může obsahovat i efekty, které nepotřebujete a nikdy nepoužijete.

Kytarové procesory a syntetizátory


Kytarový procesor je v podstatě multiefekt s přidanými funkcemi. Kromě běžných i méně běžných efektů z krabiček na něm můžete vyrábět vlastní zvuky a efekty či využít vestavěných doprovodů. Pomocí syntetizátoru uděláte ze své kytary například bubny nebo piano. Syntetizátory mají spoustu programů, jejichž pomocí naučíte svou kytaru cinkat, bručet nebo třeba i štěkat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 karolka! karolka! | 7. dubna 2010 v 20:34 | Reagovat

Cau T.K.M.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!mOC VÁS MILUJUI!!!!!!!i když si urcite rikate: WAW!!! O_O  O_O  O_O MY MÁME FANOUŠKA!!!!!!ale...fakt vás moc a moc miluju!!!!a fanoušek budu ráda!!!!!!!!! :-D  :-D  :-D  ;-)  :-)  8-)  :-P  :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama